Czy autokratyczny styl zarządzania jest zawsze zły?

28 września 2022

Istnieje kilka głównych typów stylów zarządzania i chociaż każdy menedżer jest wyjątkowy na swój sposób, większość ma tendencję do poruszania się w sposób naturalny w kierunku określonego sposobu kierowania i prowadzenia swojego zespołu.

Autokratyczny, demokratyczny styl zarządzania i leseferyzm to główne typy. Jak dużo wiesz o autokratycznych stylach zarządzania?

McDonalds jest jedną z największych firm na świecie i ma ten typ stylu zarządzania. Charakteryzuje się on tym, że kierownictwo podejmuje wszystkie decyzje i po prostu filtruje te informacje w dół do swoich pracowników, lub w tym przypadku, członków załogi. Pracownicy nie mają żadnego wkładu w decyzje i czekają na instrukcje.

Jak się z tym czujesz?

Niektórzy ludzie kręcą głową na samą myśl o braku jakiegokolwiek wkładu, ponieważ zakładają, że czuliby się niedowartościowani, ale inni ludzie mają tendencję do rozwijania się bardzo dobrze w tego typu ustawieniach. Jeśli pomyślisz o McDonalds jeszcze raz, to jest to ogromna firma z wieloma pracownikami, nie mogą oni wszyscy być zdenerwowani o stylu zarządzania w miejscu!

Oczywiście, McDonalds jest również znany z bardzo dobrego traktowania swoich pracowników, więc nie można powiedzieć, że autokratyczne style zarządzania automatycznie oznaczają negatywne wyniki.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki jest Twój styl zarządzania, sprawdź tę infografikę, która zawiera kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci go określić.

Źródło - https://www.webfx.com/blog/internet/whats-your-leadership-style-infographic/

Jeśli zidentyfikowałeś swój własny styl jako autokratyczny, główną rzeczą do zapamiętania jest to, że niektórzy pracownicy dobrze się w nim czują, a inni nie. Chodzi o to, aby znaleźć złoty środek, który będzie odpowiadał Tobie i im, najlepiej jak potrafisz. Czy zarządzanie autokratyczne jest zawsze negatywne? Nie, ale musisz uważać, aby nie stać się zbyt autokratycznym i całkowicie wyeliminować wszelkie próby przedstawienia pomysłu przez pracownika.

Można argumentować, że demokratyczne style zarządzania są bardziej korzystne, ponieważ zachęcają do wprowadzania danych, ale nie wszyscy pracownicy lubią ten styl. Nie ma tu idealnej opcji, trzeba po prostu znaleźć to, co sprawdza się w danej firmie i dla wszystkich pracowników.

Nie ma też czegoś takiego jak idealny menedżer. Dobrej jakości menedżerowie są w stanie dostosować swoje podejście do sytuacji i konkretnego pracownika, a robiąc to, przekonasz się, że jesteś w stanie wydobyć to, co najlepsze ze swojego zespołu i osiągnąć znaczniki produktywności, które musisz osiągnąć.

To może Cię zainteresować