Przewodnik krok po kroku, jak zostać cyfrowym nomadą

17 kwietnia 2022

Marzysz o pracy na gorącej, tropikalnej plaży? Laptop na kolanach, zimny napój w jednej ręce, a przed sobą oszałamiający widok?

Jeśli tego właśnie szukasz, to powiedzmy sobie jasno - nie ma na świecie pracy, która pasowałaby do tego opisu!

Możesz mieć romantyczne wyobrażenie o pracy jako freelancer i podróżowaniu po świecie, lub jako cyfrowy nomada, jak to się teraz nazywa, i możesz myśleć, że powyższy opis jest dokładnie tym, czym jest ta praca, ale prawdę mówiąc, tak naprawdę nie jest.

Tak, kiedy pracujesz jako cyfrowy nomada, możesz podróżować do woli, pracując z laptopa wszędzie tam, gdzie jest niezawodne połączenie z Internetem, ALE czy próbowałeś kiedyś pracować z plaży? To nie jest idylliczna scena, jaką można sobie wyobrazić. Twój laptop przegrzeje się i poparzy Ci nogi, a następnie całkowicie zamrze na kilka godzin. Napój ścieknie Ci po ramieniu i nie poprawi stanu laptopa, który już jest w kiepskim stanie. Piasek dostanie się wszędzie, a Tobie będzie po prostu za gorąco.

Tak, życie cyfrowego nomady z pewnością wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami, ale jest też fantastyczną okazją do zobaczenia świata.

Powyższy przykład w żaden sposób nie ma na celu zepsucia Ci nastroju, ma po prostu dać Ci realistyczny obraz tego, co się z tym wiąże. Styl życia cyfrowego nomady nie jest idealny, ale ma kilka istotnych zalet.

Co to jest cyfrowy nomada?

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, musimy ją zdefiniować. Zasadniczo cyfrowy nomada jest bardzo podobny do freelancera, ale z jedną istotną różnicą. W obu przypadkach nie trzeba myśleć o planowaniu przestrzeni biurowej ani o biurkach, ponieważ jest się całkowicie niezależnym. Pracujesz dla siebie, a więc jesteś samozatrudniony i sam odpowiadasz za płacenie podatków, a ponadto pracujesz cyfrowo, np. przy użyciu komputera i połączenia z Internetem. To samo dotyczy zarówno freelancera, jak i cyfrowego nomady. Różnica między nimi polega na tym, że cyfrowy nomada nigdy tak naprawdę nie przebywa zbyt długo w jednym miejscu. Nadal będzie pracować cyfrowo, ale będzie się przemieszczać z miejsca na miejsce, zazwyczaj korzystając z przestrzeni co-workingowych, wygodnych foteli biurowych lub dowolnego miejsca z dobrym połączeniem internetowym i spokojną atmosferą.

Plusy i minusy stylu życia cyfrowego nomady

Zanim zajmiemy się tym, jak zostać cyfrowym nomadą i jak najlepiej sobie z tym poradzić, musimy zdecydować, czy jest to styl życia dla Ciebie. Jest wiele plusów bycia cyfrowym nomadą, ale jest też kilka zaskakujących minusów. Poznajmy je.

Zalety stylu życia cyfrowych nomadów

- Możesz oglądać świat tak, jak chcesz, bez ograniczeń (pod warunkiem, że masz połączenie z Internetem i wtyczkę)

- W trakcie życia nomada poznasz niezliczoną liczbę ludzi, w tym podobnych sobie podróżników i miejscowych

- Twoja praca będzie wzbogacona o podróże i poznawane kultury

- Wiele możliwości pojawi się na Twojej drodze, ze względu na samą liczbę ludzi, których spotkasz na swojej drodze

- Możesz pracować we własnym zakresie, w godzinach dostosowanych do Twoich potrzeb

- Jesteś swoim własnym szefem, nie musisz nikomu odpowiadać

- Możesz zaplanować wolny dzień lub popołudnie, kiedy tylko zechcesz

Wady stylu życia cyfrowych nomadów

- Jesteś odpowiedzialny za płacenie podatków i spełnianie wszystkich przepisów kraju pochodzenia, ponieważ pracujesz na własny rachunek

- Tęsknota za domem to poważny problem

- W przypadku opóźnień w podróży lub problemów w kraju, w którym przebywasz, tracisz czas na pracę, co oznacza utratę gotówki

- Motywowanie się do pracy, gdy jest się otoczonym tak wieloma rzeczami do odkrycia, może być bardzo trudne, a jeśli się nie pracuje, nie otrzymuje się wynagrodzenia

- Trzeba zbudować firmę z dużym wyprzedzeniem przed wyjazdem, aby mieć pewność, że ma się bezpieczne podstawy

- Dobrym pomysłem jest posiadanie oszczędności, jako koca bezpieczeństwa

Jak widać, plusów jest tyle samo, co minusów, ale największą zaletą jest fakt, że można zobaczyć ten wspaniały świat, pracując i robiąc to, co się kocha najbardziej.

Tak więc, definicje, plusy i minusy z drogi, przyjrzyjmy się, jak zostać cyfrowym nomadą i poznaj najlepsze sposoby, aby to wszystko zrobić.

Jak zostać cyfrowym nomadą

Każdy ma swoją własną drogę do zostania cyfrowym nomadą, ale są pewne kroki, które musisz wykonać po drodze, aby osiągnąć sukces.

Określ swój talent i wybierz swoją niszę

Czy masz talent, który możesz wykorzystać do zarabiania pieniędzy w podróży? Musi to być coś, co można robić cyfrowo, a więc rzeczy takie jak kreatywne pisanie, copywriting, tłumaczenia, korekta, praca jako wirtualny asystent, przepisywanie tekstów, projektowanie stron internetowych, projektowanie graficzne itp. Jeśli jesteś utalentowany w czymś takim, wybierz to, na czym chcesz się skoncentrować, a to właśnie na tym będziesz zarabiać pieniądze!

Kup sprzęt i załóż firmę

Gdy już podejmiesz decyzję, nie rób nic ze swoją obecną pracą, poczekaj! Zajmiemy się tym za chwilę. Po pierwsze, musisz zakupić sprzęt niezbędny do realizacji Twojego nowego przedsięwzięcia, a więc mówimy tu o dobrej jakości laptopie i innych specyficznych przedmiotach, które będą Ci potrzebne do wykonywania nowej pracy w trasie. Następnie należy założyć działalność gospodarczą. Oznacza to zarejestrowanie się jako samozatrudniony i sprawdzenie, w jaki sposób będziesz płacić podatki. Należy zasięgnąć oficjalnej i dokładnej porady w tym zakresie.

Rozwijanie działalności

Poświęć trochę czasu na zbudowanie swojej firmy. Można zarejestrować się w serwisie internetowym dla freelancerów, takim jak Upwork. Dzięki temu będziesz mógł składać oferty pracy i zdobywać zaufanie klientów. Klienci ci mogą zdecydować się na stały kontakt z Tobą w sprawie przyszłej pracy. W tym czasie należy pozostać w swoim obecnym miejscu pracy, a freelancingiem zajmować się na boku. Okres ten musi się nakładać, abyś mógł zarabiać pieniądze i jednocześnie oszczędzać na przyszłe podróże. Gdy Twoja firma osiągnie punkt, w którym będziesz mieć wystarczająco dużo stałych klientów, aby utrzymać się na rynku, i będziesz mieć wystarczająco dobrą reputację, aby składać oferty na kolejne zlecenia podczas wyjazdu, możesz zdecydować się na kolejny ruch. Zrobić sobie przerwę w karierze i spróbować swoich sił, czy rzucić pracę i pójść na całość?

Zaplanuj swoją podróż

Istnieje wiele stron internetowych poświęconych cyfrowym nomadom, a także wiele grup na Facebooku, w których można znaleźć informacje i najlepsze trasy, które warto wypróbować. Istnieją pewne miejsca, które są najlepsze dla początkujących Cyfrowych Nomadów, takie jak Chiang Mai w Tajlandii lub wiele miejsc na Bali. Miasto Meksyk to kolejny gorący punkt dla nomadów, podobnie jak Barcelona. W zasadzie możesz pojechać wszędzie, ale na początku najlepiej wybrać miejsce z dużą liczbą miejsc pracy, aby ułatwić sobie wejście w świat. Tam też spotkasz najbardziej podobnych sobie nomadów, którzy będą mogli nawiązać kontakty i zbudować system wsparcia.

Znajdź swoją własną drogę

Każdy cyfrowy nomada pracuje inaczej. Niektórzy korzystają z aplikacji zwiększających produktywność i zaczynają pracę wcześnie, by po południu móc zwiedzać. Inni pracują w nocy, wolą mieć cały dzień dla siebie. To, w jaki sposób organizujesz swój czas, zależy od tego, jak najlepiej pracujesz, i jest to coś, co poznasz z czasem. Tak, korzystaj z podpowiedzi i wskazówek innych, ale wybieraj to, co jest dla Ciebie najlepsze. Nie wpadnij też w pułapkę takiego rozproszenia uwagi nowym stylem życia, że zapomnisz o pracy! Pamiętaj, że jeśli nie pracujesz, nie otrzymujesz wynagrodzenia, a Twoja podróż skończy się szybciej, niż się spodziewałeś. Dobrze zaplanuj swój czas i trzymaj się go.

Wracaj do domu na pitstopy

Styl życia cyfrowego nomady nie oznacza ciągłego bycia w drodze. Wielu nomadów lubi wracać do domu na kilka miesięcy w roku, aby zobaczyć się z przyjaciółmi i rodziną, ale także aby zaoszczędzić trochę więcej gotówki, która pozwoli im sfinansować dalsze podróże. Na ten czas można łatwo zorganizować domowe biuro i pracować według bardziej ustalonego harmonogramu. Po drodze będziesz korzystać z różnych przestrzeni do pracy grupowej, kawiarni i barów, więc wygodne krzesło biurowe i luksusowe biurko mogą okazać się idealnym rozwiązaniem na kilka miesięcy! Head online, aby sprawdzić meble biurowe Londyn wyborów na naszej stronie internetowej w Calibre Meble biurowe.

Co sądzisz o trendzie Digital Nomad? Czy jest to coś, w co chciałbyś się zaangażować, czy coś, czego nie wyobrażasz sobie w pracy dla siebie? Być może już jesteś cyfrowym nomadą, a w takim przypadku, dlaczego nie podzielić się kilkoma perłami mądrości z przyszłymi niedoszłymi nomadami?

To może Cię zainteresować