Rodzaje papieru do drukarek atramentowych

23 marca 2016

Najwięcej różnych papierów do drukarek zaoferować może firma Epson. Klasyfikacja papierów, która została przygotowana przez tą firmę pokazuje dokładnie jak wygląda obecnie rynek, gdy chodzi o papiery do druku atramentowego. W zależności od typu papieru można wybierać propozycję matową, lśniącą oraz teksturowaną.

Papier matowy: To rozwiązanie, które doskonale nadaje się do drukowania zdjęć, gdzie przejścia kolorów są delikatne, odcienie pastelowe. Powierzchnia jest całkowicie pozbawiona blasku, dlatego obraz będzie tak samo widoczny patrząc pod różnymi kątami. Powłoka taka będzie dobrze odpowiadać za rozproszenie światła i może wchłaniać tusz. Wydrukowane zdjęcia na pewno będą bardziej odporne na odbarwienie pod wpływem powietrza. Papier matowy nadaje się dobrze do drukowania z użyciem tuszów barwnikowych i pigmentowych.

papier drukarski na specjalne okazje Gloss: Papier nadaje się do materiałów reklamowych oraz drukowania zdjęć w wysokiej jakości, gdzie będzie chciało się przenosić mocno nasycone kolory. Powierzchnia będzie lśniąca i nadaje zdjęciom dodatkowego efektu przez zastosowaną grę kolorów. Mamy obecnie modne powłoki mikroporowate oraz pęczniejące. Powłoka mikroporowata będzie powstawać przez poszukiwanie rozwiązania problemu z nadmiernie wysychającym tuszem na papierze. Problem najczęściej polega na tym, że szybkość wysychania na papierze nie będzie nadążać za drukiem atramentowym. Dlatego czasami jest potrzebna dodatkowa warstwa, która będzie odpowiadać za wchłanianie oraz wysychanie tuszu. Powłoka składa się z drobnych cząsteczek tlenku glinu oraz kwarcu, co będzie gwarantować mikropory w powłoce. W ten sposób można oczekiwać, że tusz będzie szybciej wsiąkał w taki papier przez te pory i wyschnięcie będzie szybsze. Papier z powłoką mikroporowatą dobrze będzie się nadawać do wykorzystywania tuszy barwnikowych oraz pigmentowych. Powłokę pęczniejącą będzie się stosować, by zmniejszyć wpływ czynników zewnętrznych na obraz. Nie będzie między innymi problemów z odbarwieniami.

Papier teksturowany: To papier, który raczej przygotowywany jest pod kątem druku artystycznego. Jest to właściwie zwykły papier fotograficzny, którego warstwa górna nie będzie gładka, ale ma gniecioną fakturę. Może ona imitować tekturę, skórę czy jakieś inne materiały. Taki papier pozwala na wydruk, który będzie bardziej wyrazisty, będzie miał nieco większą objętość. Przy wyborze papieru warto sprawdzać także czy nadaje się on do drukowania po dwóch stronach. Obecnie przygotowywane są w takim celu specjalne rodzaje papieru.

To może Cię zainteresować