Być młodym szefem - Wyzwania menedżerskie dla millenialsów

20 maja 2022

Zarządzanie zmienia się i obecnie coraz więcej młodszych menedżerów sprawdza swoje umiejętności w nowoczesnym miejscu pracy. Jest to wspaniała zmiana, dająca każdemu szansę na udowodnienie swoich umiejętności przywódczych, niezależnie od wieku.

Może to jednak stanowić wyzwanie dla pracowników, wśród których znajdują się osoby starsze. Niektórzy mogą uważać, że trudno jest być kierowanym przez kogoś młodszego, podczas gdy inni mogą to zaakceptować, ciesząc się, że mogą czerpać z entuzjazmu i nowych pomysłów swojego młodego menedżera. Oceny są w tym przypadku niezbędne, aby obie strony mogły się wzajemnie zrozumieć i uświadomić sobie, że wszyscy dążą w tym samym kierunku - dla dobra firmy.

Każde miejsce pracy jest inne, ale trend wśród menedżerów będących w wieku milenijnym z pewnością rośnie.

Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Milenialsi to najlepsza osoba, która może zmienić miejsce pracy na lepsze, pełna świeżych perspektyw i różnych pomysłów. Na przykład, zmiana sposobu organizacji miejsca pracy, być może wprowadzenie nowych technologii, takich jak biurko do sali konferencyjnej z zarządzaniem kablami, w przeciwieństwie do zwykłego, standardowego typu, lub zmiana kultury firmy w kierunku elastycznej pracy, jako jeden z prostych pomysłów.

Pomimo tych plusów, jakie są główne wyzwania, z którymi może się spotkać młodszy menedżer z pokolenia millenialsów w nowoczesnym miejscu pracy?

Opór wobec zmian

Niektórzy pracownicy nie lubią zmian i jest to coś, z czym musi się zmierzyć wielu menedżerów, niezależnie od ich wieku i doświadczenia. Menedżerowie z pokolenia millenialsów są bardziej skłonni do wprowadzania gruntownych zmian, dlatego ważne jest, aby zadbać o to, by były one przeprowadzane w sposób sprawiedliwy i w odpowiednim czasie, aby uniknąć zbyt wielu zmian naraz. Mogłoby to zdenerwować pracowników i spowodować spadek morale. Na przykład nowy menedżer może chcieć przyjść i całkowicie zmienić biuro, kupując najlepsze meble biurowe i zmieniając metody pracy.

Zasadnicze znaczenie ma siedzenie przy stołach w sali konferencyjnej i omawianie wszelkich zmian z pracownikami, informowanie ich i proszenie o opinię.

Zarządzanie potencjalnie starszymi pracownikami

Dotknęliśmy już najtrudniejszej kwestii dla menedżerów z pokolenia millenialsów, a mianowicie tego, że mogą oni zarządzać pracownikami, którzy są od nich znacznie starsi. Może to mieć różne skutki, ale niektórzy starsi pracownicy mogą mieć pretensje, że to "młokos" rządzi.

Dobrym sposobem na przezwyciężenie tego problemu jest zwrócenie się do starszych pracowników z prośbą o pomysły i wskazówki. Dzięki temu nie będą oni mieli poczucia, że "mówi im się", co mają robić, a ich doświadczenie będzie doceniane przez nowego menedżera. Oczywiście może to nawet nie stanowić problemu i jest o wiele bardziej prawdopodobne, że pracownicy z radością przyjmą nową zmianę na stanowisku kierowniczym.

Brak doświadczenia

Menedżer z pokolenia milenialsów może mieć wszystkie wymagane kwalifikacje i umiejętności, ale dla niektórych problemem może być brak doświadczenia. W takim przypadku kluczowe jest korzystanie z rad osób znających się na rzeczy i otwartych na zmiany, a także zasięganie opinii pracowników.

Na przykład menedżer z pokolenia milenialsów musi wiedzieć, jak powitać nowego pracownika we właściwy sposób i pozwolić mu szybko się zaaklimatyzować, już od momentu jego przybycia i zajęcia miejsca w recepcji. Jeśli jest to jego pierwsze stanowisko kierownicze, może nie mieć w tym względzie doświadczenia, dlatego też należy zwrócić się do niego o wskazówki. Nigdy nie należy bać się prosić o pomoc, ponieważ świadczy to o chęci rozwoju.

Słaba równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym

Milenialsi wymagają odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem zawodowym i domowym, aby móc pogodzić milion zadań, które na nich czekają! Nowy menedżer może być zawalony pracą i poświęcać jej zbyt wiele czasu, zaniedbując życie domowe. Stres może więc łatwo stać się problemem.

Aby tego uniknąć, menedżerowie w wieku milenijnym muszą poświęcać życiu domowemu tyle samo uwagi, co życiu zawodowemu.

Menedżerowie z pokolenia milenialsów są coraz liczniejsi, co jest bardzo korzystne dla wszystkich. Jeśli tylko młodzi menedżerowie będą potrafili sprostać wyzwaniom, które mogą się przed nimi pojawić, przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

To może Cię zainteresować