Papier do drukarek – podstawowe właściwości

Format to najważniejsza z cech papieru do drukarek. Jest to informacja o tym, jaki rozmiar ma papier, czyli jakie są jego długość i szerokość. Najpopularniejszy jest oczywiście papier o wymiarach odpowiadających standardowi A4 i to ten papier uważa się za standardowy.
Czasami spotkać można też dwa razy większy papier A3 lub o połowę mniejszy papier A5. Różna wielkość to oczywiście różne zastosowania szczegółowe. Kolejna cecha to gramatura, którą można opisać najprościej jako waga papieru wyrażona w gramach na metr sześcienny arkusza. W sposób oczywisty przekłada się to na jego grubość i objętość, a także na wytrzymałość. Wyższa gramatura zapobiega przezroczystości papieru i daje dodatkowe możliwości.
Typowy papier znajdowany z biurach ma gramaturę na poziomie 80 gram na metr kwadratowy arkusza, ale można też łatwo znaleźć papiery trochę cięższe i trochę lżejsze, rzadziej dużo cięższe. Grubość jest też parametrem samym w sobie, bo nie zawsze jest po prostu elementem wynikowy. Papier ksero to 110 mikronów, czyli niezwykle mało, ale przekłada się to na brak sztywności. Grubszy papier to sztywniejszy papier. Podobnie przeźroczystość nie jest tylko funkcją gramatury. W zastosowaniach profesjonalnych wylicza się różne wskaźniki odbijania i przepuszczania światła, ale w przypadku drukarek ważne jest tylko to, by tusz nie przeciekał na drugą stronę i dało się łatwo przeczytać nadrukowany tekst.
Znacznie ważniejsza w praktyce bywa gładkość, czyli różnica między najwyższymi i najniższymi punktami powierzchni papieru. Szorstkość papieru powoduje nierównomierny nadruk, więc jest to właściwość niepożądana. Białość to z kolei bardzo ciekawa cecha papieru, ponieważ jasność i białość dość trudno jest zdefiniować. Czasami w ogóle te dwie kwestie ujmowane są jako jedna i w przypadku tańszych papierów zazwyczaj mówi się tylko o ich jasności. W najprostszym ujęciu białość to po prostu poziom odbicia promieni światła padających na papier. Dobre produkty posiadają jasność na poziomie co najmniej 80%. Bielszy papier to lepszy kontrast wydruku.