Jak zachować zdrowie podczas pracy w biurze

25 kwietnia 2022

Praca biurowa może być wyzwaniem na wiele różnych sposobów, ale jednym z największych wyzwań jest zapewnienie sobie dobrej kondycji i zdrowia w czasie pracy. Jeśli spędzasz dużą część czasu w pozycji siedzącej, np. pisząc na komputerze, możesz łatwo nabawić się nadwyrężeń, np. jeśli Twoje biurko nie jest odpowiednio zaprojektowane, a także bardzo łatwo przybrać na wadze, ponieważ przez większość czasu przebywasz w pozycji statycznej.

Dobra wiadomość jest taka, że jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby uniknąć niezdrowej strony tego stanu rzeczy. Na przykład, jeśli czujesz, że o 15.00 dopada Cię senność, nie najlepszym pomysłem jest sięgnięcie po najbliższą słodką przekąskę, która pomoże Ci ją przetrwać, a jednocześnie spoglądanie na zegar na ścianie z nadzieją, że będzie się on poruszał nieco szybciej. Podobnie, zbyt długie siedzenie przy biurku nie wpłynie korzystnie na stan Twojej talii. Wiem o tym, bo sama tego doświadczyłam - dowodem na to jest wzrost rozmiaru mojej sukienki!

Ponadto, choć nie można nazwać pracy biurowej siedzącym rodzajem pracy, wymaga ona przebywania w jednym miejscu, co wiąże się z problemami ze skupieniem uwagi i koncentracją. Ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu, byś mógł przejść przez dzień pracy z minimalnymi problemami i z dużym powodzeniem.

W związku z tym sprawdźmy kilka sposobów, jak możesz zachować zdrowie podczas pracy w biurze i uniknąć wpadnięcia w pułapkę związaną z niezdrowym funkcjonowaniem biura.

Zawsze jedz zdrowe śniadanie

Słynny poranny spadek poziomu cukru wynika po prostu z faktu, że nie zjadłeś pożywnego śniadania! Może ci się wydawać, że to brzmi, jakby mówiła do ciebie mama, ale taka jest prawda. Jeśli nie jesz śniadania, jesteś na najlepszej drodze do tego, by Twoje ciało nie miało pojęcia, co się dzieje, jeśli chodzi o sposób pozyskiwania energii i utrzymywania się przy życiu. Twoje ciało jest w zasadzie na wyczerpaniu.

Nie ma też sensu sięgać po słodzony batonik śniadaniowy, więc odłóż Nutrigrain! Potrzebujesz czegoś, co pozwoli Ci przetrwać do pory lunchu i uniknąć porannego zapotrzebowania na kofeinę i cukier. Pomyśl o pełnoziarnistym toście i gotowanym jajku, owsiance lub granoli i jogurcie. Coś zdrowego i pożywnego. To bardzo pomoże w ograniczeniu ewentualnego przyrostu masy ciała, który czasami stanowi duży problem dla pracowników biurowych. Ja z pewnością zauważyłem ogromną różnicę, gdy zacząłem regularnie jeść śniadania.

Koniec z podjadaniem!

Podjadanie to diabeł, a tak łatwo jest to robić, gdy pracownicy siedzą przy biurkach! Pełne cukru słodycze i przekąski spowodują po prostu wzrost poziomu cukru we krwi, a następnie jego spadek, powodując kolejne zachcianki godzinę lub dwie później. Jedzenie śmieciowe nie jest zdrowe pod wieloma względami, ale też nie syci na długo! Jeśli już musisz coś przekąsić, sięgnij po orzechy, świeże owoce, suszone owoce lub ogórka i hummus.

Pij dużo wody

Łatwo jest sięgnąć po kawę lub colę, gdy potrzebujesz szybkiego zastrzyku energii, ale to tylko pogłębi spadek poziomu cukru, co sprawi, że sięgniesz po coś innego, niezdrowego, by zaspokoić fałszywy głód. Woda jest tu Twoim przyjacielem, a jeśli wypijesz jej wystarczająco dużo, będziesz o wiele bardziej czujny i będziesz mógł się skupić. Oczywiście, minusem jest ciągłe chodzenie do łazienki, ale to dobra przerwa od ekranu komputera! Jeśli nie możesz znieść zwykłego smaku wody, dodaj do niej kilka plasterków cytryny lub limonki, aby nadać jej owocowy smak.

Ruszaj się!

Być może przez większą część dnia siedzisz na biurowym krześle, ale to nie znaczy, że nie możesz przy okazji zażyć trochę ruchu! Oczywiście nie oznacza to wychodzenia i siedzenia w sali konferencyjnej przez całą dobę (szef by tego nie pochwalił), ale może to oznaczać pójście do sąsiedniego pokoju i zrobienie małej kserokopii lub ręcznego sortowania dokumentów. Wstań i porozmawiaj z kolegą, zamiast wysyłać e-mail lub obracać się na krześle. Każdy drobiazg pomaga zachować mobilność, utrzymać niską wagę ciała i dodać sobie energii, gdy w przeciwnym razie mogłoby zabraknąć koncentracji.

Regularne przerwy są kluczowe

Wspomnieliśmy już o ruchu, ale regularne przerwy są również bardzo ważne. Zawsze rób przerwy na lunch z dala od biurka, a jeśli na dworze nie leje deszcz, wyjdź na spacer z przyjacielem. Zapewni Ci to ćwiczenia fizyczne, oddech na świeżym powietrzu, trochę czasu w towarzystwie, a także da Ci kolejny zastrzyk koncentracji, skupienia i energii. Ponadto co kilka lub kilkanaście godzin należy zrobić sobie około dziesięciominutową przerwę. Dzięki temu po powrocie do biurka nabierzesz świeżego spojrzenia. Fotele biurowe mogą być obecnie ergonomicznie zaprojektowane, ale nie oznacza to, że musisz na nich ciągle siedzieć!

Inspiruj się!

Pozytywne nastawienie jest niezwykle ważne, a jeśli chodzi o zdrowie, nie mamy na myśli tylko ciała, ale także umysł. Powieś kilka kolorowych obrazków na ścianie wokół biurka, przyklej inspirujące cytaty, które będą Cię motywować, gdy Twój umysł zacznie się nieco rozleniwiać, i po prostu spraw, abyś chciał pracować w tym miejscu. Profesjonalne projekty biur często pozwalają na takie małe, osobiste akcenty i są świetnym pomysłem, który pomoże ci zachować odpowiedni nastrój podczas pracy.

Ćwiczenie poza biurem

Kiedy nie pracujesz w pracy, może być bardzo kuszące, aby wykonać prace domowe, zostać w domu i po prostu się wyluzować, ale dobrym pomysłem jest prowadzenie zdrowego stylu życia w ogóle. Upewnij się, że regularnie ćwiczysz wieczorem lub w weekendy. Weź przyjaciela i wyjdź na spacer z psami, zapisz się na siłownię albo na wesołe zajęcia taneczne, które podniosą tętno i wywołają uśmiech na Twojej twarzy. Dzięki temu będziesz ogólnie zdrowszy i łatwiej będzie Ci pracować w biurze. Jak na ironię, może to również pomóc w radzeniu sobie ze stresem, ponieważ pozwala w zdrowy sposób odreagować nagromadzony stres.

Dbaj o to, by się wyspać

Nie możesz pracować najlepiej, jak potrafisz, jeśli nie wysypiasz się wystarczająco dużo. Czy możesz sobie wyobrazić, jak zmęczony czujesz się w połowie dnia, gdy nie udało Ci się zasnąć poprzedniej nocy? Niedobór snu to poważna sprawa, a jeśli zasypiasz podczas lunchu w pracy, nie możesz oczekiwać, że będziesz zdrowy i wydajny. Znajdź swoją regularną ilość potrzebnego snu i dbaj o to, by zasypiać każdej nocy, bez wyjątku.

Upewnij się, że Twoje miejsce pracy jest wygodne

Jeśli siedzisz w jakimś miejscu przez dłuższy czas, miejsce, w którym siedzisz, musi być wygodne. Czy Twoje krzesło biurowe jest regulowane? Czy biurko jest wystarczająco duże? Czy można wprowadzić jakieś zmiany, które sprawią, że życie w biurze będzie wygodniejsze i łatwiejsze? Długotrwałe siedzenie przy niewygodnym biurku wcale nie jest korzystne dla pleców i szyi, a w przyszłości może prowadzić do przewlekłych problemów z bólem. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze ergonomicznie zaprojektowane meble biurowe, sprawdź w Internecie kilka opcji mebli biurowych w Londynie. Wystarczy wyszukać "sklepy z meblami biurowymi w pobliżu mnie" online, aby uzyskać duży wybór do wyboru.

Podsumowując:

Są to wszystkie sposoby na zachowanie jak najlepszego zdrowia podczas pracy w biurze. Pamiętaj, że w pracy spędzamy znaczną część naszego czasu, dlatego warto zadbać o to, aby nasze otoczenie było jak najbardziej komfortowe i przyjemne. Ponadto dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia ważne jest picie dużej ilości wody, odpowiednie odżywianie się, regularne ćwiczenia fizyczne i odpowiednia ilość snu. Nie można oczekiwać, że będziesz funkcjonować w zdrowy sposób, jeśli przede wszystkim nie zadbasz o siebie! Postaw siebie na pierwszym miejscu, a przekonasz się, że praca stanie się bardziej komfortowa, a może nawet przyjemniejsza, a poziom wydajności wzrośnie o wiele bardziej.

Czy masz jakieś inne wskazówki, jak zachować zdrowie podczas pracy w biurze? Warto się nimi podzielić, a wtedy będziemy mogli stworzyć w całym kraju zdrową i wygodną siłę roboczą! Co o tym sądzisz?!

To może Cię zainteresować