Papier do drukarek laserowych i atramentowych – jego uniwersalność i funkcjonalność.

1 kwietnia 2016

Bardzo rzadko można się spotkać z opinią, że papier biurowy jest mocno zróżnicowany i nie można go ze sobą mieszać, najczęściej dotyczy to tylko wyspecjalizowanych sprzętów, wymagających specjalnego traktowania.

Producenci papieru zazwyczaj starają się tak przygotować swój produkt, aby był jak najbardziej uniwersalny, bo wiadomo że w takim przypadku trafi do większej liczby odbiorców. Czytając wszystkie opisy zastosowania papieru biurowego można najczęściej spotkać się z opinią, że nadaje się zarówno do urządzeń laserowych jak i do atramentowych, co znacznie ułatwia jego wybór. Zazwyczaj każdy producent podkreślana także, że jest to najwyższej jakość wyrób, który najlepiej sprawdza się w urządzeniach o wysokiej wydajności, przy użyciu tonerów wysokiej klasy. Na rynku mamy bardzo duży wybór urządzeń drukujących i kserujących, a do każdego z nich musimy używać papieru biurowego.

cena papieru do drukarki Nic więc dziwnego, że każdy producent promuje swój wyrób jako nadający się praktycznie do wszystkich takich urządzeń, co najczęściej sprawdza się w praktyce i bardzo rzadko nie pokrywa się z prawdą. Praktyka pokazała, że produkowanie właśnie takiego rodzaju papieru, uniwersalnego do urządzeń laserowych i atramentowych, najlepiej sprawdza się w codziennej sprzedaży i użytkowaniu. W drukarce laserowej, proszek z tonera jest nanoszony na papier w bardzo wysokich temperaturach, więc papier biurowy musi być do nich dostosowany i nie przebarwiać się. Do tego musi wykazywać zdolności do przyciągnięcia oraz zatrzymania cząsteczek wydobywających się z tonera, które muszą się w nim osadzać równomiernie, bez zabrudzeń czy starcia elementów wydruku. Czasami zdarza się, że zakupimy papiery o niższej jakości, zupełnie bez świadomości co może to spowodować.

Czynnikiem przekonywującym do zakupu takiego papieru może być cena, jednak w trakcie użytkowania może się okazać, że sprawi on więcej problemu niż pożytku. Papier taki może pylić, co spowoduje zatkanie dysz w głowicach drukarki lub też spowoduje awarię podajnika papieru, co jest równoznaczne z wydatkami na serwis i naprawy. Używając takiego papieru skazuje się także na większe zużycie tonera czy tuszu, oraz stratę czasu przy poprawianiu ciągle zacinającego się papieru. Do jakości papieru przyczynia się także poziom jego wilgotności, nadmierna giętkość lub też jego gramatura. Papiery o wyższej jakości wpłyną na dłuższe, bezawaryjne użytkowanie urządzenia. Dobrze jest przed włożeniem papieru przekartkować go i wyrównać, co sprzyja lepszej pracy urządzenia.

To może Cię zainteresować