Wykończenie papieru do drukarki

6 kwietnia 2016

Powlekany czy niepowlekany? Znaczna część papierów, które przeznaczone są do codziennego użytku nie jest powlekana. Co to znaczy? Taki papier nie ma specjalnej powłoki, która zwiększa jego trwałość, a jednocześnie zmniejsza stopień przezroczystości.

Papier, który powleczony został specjalną powłoką w sposób idealny oddaje wszystkie kolory. Pozwala on na otrzymanie kontrastu na o wiele lepszym poziomie. Idealnie sprawdza się wówczas, kiedy drukować zamierzamy zdjęcia lub obrazy. Decydując się na zakup papieru powlekanego, koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest to papier jedno- czy też dwustronny. W przypadku tego drugiego możliwe jest uzyskanie bardziej ekonomicznego druku. W sprzedaży znajduje się również papier wodoodporny. Powleczony jest on specjalną warstwą, która sprawia, że zarówno sam papier, jak i to, co zostało na nim wydrukowane jest odporne na działanie wody. Z połyskiem czy bez? Następną istotną kwestią, która dotyczy wykończenia papieru, to połysk.

Obecnie w sprzedaży znaleźć można papiery: • matowe(matt) • półmatowe (satynowe, satynowane, semi-glossy, semi-matt); • z lekkim połyskiem (glossy, gloss); • z wysokim połyskiem (supergloss, hi gloss).

Wybierając taki papier, zawsze trzeba kierować się efektem, który chcemy uzyskać. Warto pamiętać, że zdjęcia w kolorze najlepiej prezentują się wtedy, kiedy wydrukowane zostały na papierze błyszczącym. Papier satynowy należy wykorzystywać wówczas, kiedy wykonujemy kolorowy druk laserowy.

struktura papieru Formacja. Za dobry papier uważa się ten, który posiada równomiernie rozprowadzone włókna. Wiele osób zapyta jednak w tym miejscu w jaki sposób można to sprawdzić. Kiedy wybieramy papier, jest to rzeczywiście bardzo trudne. Kiedy jednak już ryzę kupiliśmy, można bardzo dokładnie obejrzeć kartkę papieru, trzymając ją tak, ab była oświetlona od spodu. Kiedy kartka pokrywa się ciemnymi lub jasnymi plamami, jej formacja jest słaba. Jeśli prześwituje równomiernie, udało się zakupić papier idealny.

Formacja papieru ma ogromne znaczenie, jeśli na papierze zamierzamy drukować zdjęcia lub obrazy, których powierzchnia układa się na znacznej powierzchni kartki. W takim przypadku wszelkie różnice dotyczące jakości oraz rozprowadzania druku mogą być wyraźnie widoczne. Koniecznie trzeba uważać na zanieczyszczenia. Papier, który pochodzi z recyklingu, to dobra propozycja dla zwolenników ekologicznego stylu życia. Niestety, drobinki zanieczyszczeń, które się na nim znajdują sprawiają, że taki papier nie może być wykorzystywany wówczas, kiedy chcemy wydrukować obrazy lub zdjęcia. Można go wykorzystywać do drukowania dokumentów.

To może Cię zainteresować