Co charakteryzuje najlepszy papier do drukarki i jak go wybrać?

14 marca 2016

Każde urządzenie drukujące ma inne właściwości i parametry, zatem zakup papieru do druku nie jest sprawą prostą i od razu oczywistą. Jeśli nie dobierzemy dobrze odpowiedniego rodzaju papieru, może to skończyć się złą jakością wydruku, ale także uszkodzeniem elementów drukarki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami serwisu i naprawy.

Najlepiej dowiadywać się o dobór papieru do danego urządzenia u sprzedawcy urządzenia, jeszcze przed jego zakupem. Pomoc fachowca w tym zakresie jest bardzo cenna i pomoże nam uniknąć wielu błędów. Wybierając papier do urządzenia drukującego zawsze powinniśmy zwracać uwagę na jego gramaturę, kolor, giętkość, stopień przezroczystości oraz na to jaki ma połysk. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj papier uniwersalny do drukarek, papier przeznaczony tylko do wydruku w drukarkach atramentowych oraz papier tylko do drukarek laserowych i igłowych.

Papier uniwersalny jest najczęściej używanym rodzajem papieru. Jest stosowany do większości modeli drukarek laserowych i atramentowych , a także bardzo często również do kserokopiarek. Jest stosunkowo niedrogi, o dość wysokiej jakości, z gramaturą 90g/m2, a wydruki uzyskiwane na nim są na zadowalającym poziomie o ile nie jest to wydruk zdjęcia lub podobnej grafiki w drukarce atramentowej. Jest to spowodowane tym, że przy wydruku atramentowym tusz mocno wnika w strukturę papieru i powoduje jego odkształcenie w postaci fałd i wybrzuszeń.

odpowiedni papier do drukarki W takim wypadku również ostrość linii kształtów na wydruku jest zamazana i słabo widoczna. Na takim papierze najlepiej drukować w drukarkach atramentowych dokumenty tekstowe, księgowe lub umowy i listy na papierze firmowym z niewielkim graficznym logo firmy. Innym rodzajem papieru dość popularnym wśród użytkowników, jest tzw. papier powlekany jednostronnie lub dwustronnie, czyli z naniesioną warstwą żywiczną, polietylenową lub inną rzadziej używaną. Warstwa ta ma specjalne przeznaczenie, a mianowicie zatrzymuje atrament przez co nie narusza on struktury papieru, zatem nie powoduje fałd i zniekształceń. Dzięki temu wydruk jaki uzyskujemy ma większą ostrość, lepszy kontrast oraz intensywniejsze kolory. Gramatura takiego papieru waha się od 90 do 200 g/m2. Do większości urządzeń drukujących używany jest papier o formacie A4, nieco rzadziej A5 i A3. Do wydruku zdjęć stosuje się inne formaty oraz papier przeznaczenia fotograficznego.

To może Cię zainteresować